![](https://static.wixstatic.com/media/11062b_1b72eae74fbe4d78b50bb8096fbd7ff2~mv2_d_5760_3840_s_4_2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/11062b_1b72eae74fbe4d78b50bb8096fbd7ff2~mv2_d_5760_3840_s_4_2.jpg)
Czym jest monolog wewnętrzny?
Monolog wewnętrzny inaczej dialog lub rozmowa wewnętrzna to proces prowadzenia wewnętrznych rozmów z samym sobą. W psychologii pełni ważną funkcję – kształtuje myśli, wpływa na emocje i zachowania. Monolog wewnętrzny to rozmowy, które prowadzimy we własnym umyśle. Są dostępne tylko dla nas. Mogą obejmować myśli, refleksje, fantazje, oceny i plany.
Co daje monolog wewnętrzny?
Pomaga w interpretacji i rozumieniu świata wokół nas a także naszej roli w nim.
W szczególności wpływa na:
1. Regulację emocji
Pomaga w przetwarzaniu doświadczanych emocji. Pozwala uświadomić sobie czego potrzebujemy. Poprzez dialog wewnętrzny możemy, między innymi obniżać poziom lęku, wzmacniać odczuwanie miłych emocji typu: radość, wdzięczność, duma, satysfakcja.
2. Motywację
Słowa, które wypowiadamy do siebie w myślach mogą nas motywować do działania lub wręcz przeciwnie – demotywować. Pozytywny dialog wewnętrzny może wzmacniać naszą determinację.
3. Planowanie i rozwiązywanie problemów
Monolog wewnętrzny pomaga w analizie sytuacji, rozważaniu różnych opcji wyjścia z kryzysu. Zazwyczaj poprzedza podjęcie decyzji i ma na nią istotny wpływ.
4. Introspekcję i samowiedzę
Poprzez refleksję nad swoimi myślami i uczuciami możemy lepiej poznać siebie. Uświadomić sobie własne pragnienia, priorytety i cele. To sposób na głębszą samoświadomość.
Dialog wewnętrzny może być pozytywny lub negatywny. Pozytywny składa się z myśli, które są konstruktywne, wspierające, przynoszące ulgę w trudnej sytuacji. Negatywny obejmuje krytyczne i autodestrukcyjne myśli. Tego rodzaju przykre mentalne doświadczenia mogą prowadzić do obniżenia nastroju, poczucia własnej wartości, nierzadko do stanów depresyjnych.
Monolog wewnętrzny okazuje się być ważnym elementem kondycji psychicznej. Jest uwzględniany w wielu teoriach psychologicznych. Jego zrozumienie i kontrola mogą wpływać na poprawę zdrowia psychicznego, zwiększenie efektywności osobistej i ogólnej jakości życia.
Świadomość jak do siebie mówimy i aktywne kształtowanie dialogu wewnętrznego może wprowadzić znaczące pozytywne zmiany w wielu obszarach naszego życia.
Zachęcam do refleksji na tym zagadnieniem oraz zapraszam do profesjonalnej konsultacji a także wsparcia terapeutycznego w tym zakresie.
Źródło:
Król-Fijewsja M., Stanowczo łagodnie bez lęku, wyd. W.A.B., Warszawa 2019
댓글